White fusible tiger yarn lining, made from warp threads. This lining melts and adheres to the fabric when ironed, enhancing its stiffness and reducing its draping.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Yarn count | 40D*75D |
| Show | 8 cm |
| Weight | 50g/m2 |
| Glue powder | PA |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |