High quality laser cut chiffon embroidery lace fabric made of plain 75D chiffon fabric, embroidered with 300D milk silk thread, any color can be dyed as customer's requirement, customer design, customer's color is ok for us
Specifications
| Name | Laser embroidered lace fabric |
| Canvas | 75D chiffon fabric + 45g water soluble paper |
| Show | 8 cm |
| Color | Any color, or customer can swatch color, or pantom color no. |
| Minimum order | 10-20pcs per color |
| Usage | (such as clothes, skirt, dresses and so on), children's clothes, bags, shoes, hometextile and so on |
| Notes | Customer design, customer color is ok for us |
| Duration of service | 10~20days after deposit confirmation |
| Packaging | 10-15mm/roll, or as per customer's request |
| Advantages | 1.Can be customer design 2.Fast delivery 3.Own dyeing plant, fast lab making, easy to control color. 4.More than 40 skillful designers, more than 40 sets of conveying machines and more than 300 sets of multi-head machines, more than 1000 skilled workers, and professional sales teams. 100 sets of sample machines, fast reaction to customers' requirement sample. 1. We have the ability to design, customize and instant fashion making, etc. |