The minimum order quantity for Tiger Lace thread is 300 yards per color, which can be customized to meet any customer requirements, including specific designs and colors.
Specifications
| the name | White cotton lace fabric |
| Materials | 75D chiffon fabric + 23g water soluble paper |
| an offer | 8 cm |
| color | Any color, or customer can swatch color, or pantom color no. |
| Minimum order | 10-20pcs per color |
| Usage | (such as clothes, skirt, dresses and so on), children's clothes, bags, shoes, hometextile and so on |
| comments | Customer design, customer color is ok for us |
| Duration of service | 10~20days after deposit confirmation |
| Packaging | 10-15mm/roll, or as per customer's request |
| Advantages | 1.Can have customer design 2.Fast delivery 3.Own factory dyeing, fast laboratory dips which makes it easy to control colors. 4.More than 40 skillful designers, more than 40 sets of conveying machines and more than 300 sets of multi-head machines, more than 1000 skilled workers, and professional sales teams. 100 sets of sample machines, fast reaction to customers' requirement sample. 1. We have the ability to design, customize and instant fashion making, etc. |