Fusible elastic inner lining in dense polyester design, twist-knit (150 cm, 45 g/m²) with PA glue. Ideal for coats, suits and collars.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Yarn count | 40D*100D, 40D*120D, 40D*150D, etc |
| Show | 8 cm |
| Weight | 42g/m2, 46g/m2, 50g/m2, 60g/m2 |
| Glue powder | PA or PES, PA + PES |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |