The fusible adhesive on one side of the Elnamoury material bonds with a hot iron and is perfect for cuffs, collars, pockets, waistbands, blouses and more.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Show | 8 cm |
| Weight | 64g/m2 |
| Yarn count | 75D*120D |
| Glue powder | pa + bass |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 100m/roll, 150m/roll, as per customer's need |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |