The 100% polyester Oxford fabric is suitable for the global market, focusing on areas with high demand for durable and stylish bag materials, including school bags and trolley bags.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 210D*210D FDY, 13*16 |
| Weight | 60g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Fish | 0.2mm |
| Technology | PVC materials |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |