Elnamoury Oxford Fabric PVC Coating is durable, waterproof and versatile - perfect for bags, luggage, backpacks, tents and outdoor gear.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 400D*300D DTY, 64T |
| Weight | Upon request |
| Show | 8 cm |
| Fish | 0.46-0.5cm |
| Technology | PVC materials |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |