The 50D two-way tiger thread backing is made of 100% polyester, making it ideal for knit fabrics or as a backing for embroidery.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Show | 60" |
| Weight | 40g/m2 |
| Yarn count | 50D*50D |
| Glue powder | PES |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll, as per customer's need |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |