Tiger Yarn PVC Backed Polyester Oxford Fabric is perfect for backpacks, suitcases, strollers, sleeping bags, curtains, clothing covers, furniture and home decor.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 180D*200D FDY, 106T |
| Weight | 330g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Fish | 0.28mm |
| Technology | PVC materials |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |