The embroidered chiffon fabric has a soft hand and beautiful flowing drape and feels lovely against the skin. Perfect for scarves, shawls, special occasion clothing, blouses and upholstery curtains.
Specifications
| Name | Embroidered chiffon fabric |
| Canvas | 75D chiffon fabric |
| Installation | 300D recycled polyester thread + 25g water soluble paper |
| Show | 8 cm |
| Color | Any color, or customer can swatch color, or pantom color no. |
| Minimum order | 10-20pcs per color |
| Usage | Skirt, dress, children's clothing, bags, shoes, home textile, upholstery, etc |
| Notes | Customer design, customer color is ok for us |
| Duration of service | 10~20days after deposit confirmation |
| Packaging | 10-15mm/roll, or as per customer's request |
| Advantages | 1.Can have customer design 2.Fast delivery 3.Own factory dyeing, fast laboratory dips which makes it easy to control colors. 4.More than 40 skillful designers, more than 40 sets of conveying machines and more than 300 sets of multi-head machines, more than 1000 skilled workers, and professional sales teams. 100 sets of sample machines, fast reaction to customers' requirement sample. 1. We have the ability to design, customize and instant fashion making, etc. |