Waterproof Elnamoury Oxford fabric is made of 100% nylon, durable, with a polyurethane coating for added strength - perfect for tactical vests and military uniforms.
Specifications
| Article | 100% nylon |
| Specifications | 500D, 82T |
| Weight | 260g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | PU coated |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |