Oxford fabrics are great for making backpacks, bags, suitcases, tents, strollers, sheets, pillows, sleeping bags, curtains, clothing and furniture coverings, home decor, etc.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 400D*600D |
| Weight | 225g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | PU coated |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |