Elastic polyester inner lining, scattering design, warp knit (150 cm, 38-55 g/m²) with PA glue. Ideal for coats, suits and collars.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Yarn count | 40D*100D, 40D*120D, 40D*150D, etc. |
| Show | 122cm, 150cm |
| Weight | 38-55g/m2 |
| Glue powder | PES, PA, PA + PES |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |