High gloss 100% polyester satin fabric (75×150 depth, 87gsm, 150cm wide). Perfect for dresses, sleepwear and linings. Customized colors and OEM service for large orders.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Denier | 75D*150D |
| Weight | 87gsm |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |