100% Polyester Wedding Satin (75D×300D) - Known as Wedding Satin in Ghana and Duchess Satin in Burkina Faso. Shiny and structured fabric for wedding dresses.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Denier | 75D*300D |
| Weight | Upon request |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |