This polypropylene webbing is suitable for key fobs, purses straps, tote bag handles, bag handle straps, belts, dog collars or crafts.
Specifications
| Article | Polypropylene (PP) |
| Denier | 900D |
| Show | 25mm |
| Weight | 15.23g/m |
| Pattern | Plain weave |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 20000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for regions with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |