Elnamoury's premium non-woven fabric is designed to absorb oil very efficiently, and is ideal for oil spill clean-up and industrial applications.
Specifications
| Article | 100% polypropylene |
| Show | 8 cm |
| Weight | 70g/m2 |
| Building | MSM |
| Technology | Meltblown |
| Color | Blue |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll, as per customer's need. |
| MOQ | MOQ: 10000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |