Tiger yarn polyester satin fabric, ideal for formal wear, traditional wear and luxury home decor. Great for clothing, upholstery and accessories.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Denier | 100D*300D |
| Weight | 191gsm |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |