Discover durable, water-resistant Gridstop Nylon and PE Oxford fabric coated with 200D Elnamoury Polyurethane, ideal for high-quality outdoor gear.
Specifications
| Article | Nylon 6 + PE |
| Specifications | 200D*200D FDY |
| Weight | 124g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | PU coated |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |