Get 8" durable woven elastic band for shoes from China Elnamoury Supplies. Custom sizes, colors and packaging are available. Buy in bulk at competitive prices today!
Specifications
| Show | 8 cm |
| Weight | 166.5g/m |
| Material | Polyester + latex |
| techniques | Knitted |
| Minimum order | 20,000yds |
| Features | It features good elasticity and excellent performance. |
| Certificate | ISO9001 |
| Packaging | 100mm/roll, 100mm/spool |
| Capacity | 1000ft containers per month |
| Application | Great for westbands, sleeves, legbangs, scrunching and more |