420D Tiger Yarn is a lightweight, coated, water-resistant Oxford fabric. Perfect for school bags, promotional bags, wash bags, backpacks and laptop bags.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 420D*420D |
| Fish | 0.3mm |
| Show | 8 cm |
| Technology | PVC materials |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |