135mm wide woven fish silk elastic band with good elasticity, good durability, no irritation, no itching, no harmful substances. It is suitable for medical device waist tightening and elastic material of corset.
Specifications
| Article | Nylon + spandex |
| Show | 8 cm |
| Weight | 66.6G |
| Technologies | Knitted |
| Sample card | Tiger yarn sample card |
| Packaging | 25m/roll, or 40m/reel |
| MOQ | MOQ: 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |