Al-Namuri Threads Company offers inner woven fabrics with strong bond, softness, light weight, low shrinkage, high quality materials, and eco-friendly design.
Specifications
| Article | 100% cotton |
| Show | 8 cm |
| Handfeel | Hard (2060HF) |
| Glue powder | HDPE |
| Color | White, black, grey, etc. |
| temperature | 160-175℃ |
| pressure | 3.0-3.5 kg/cubic meter |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |