Waist/Hat Lining Tiger Yarn is 100% polyester, soft to the touch, with a medium or solid finish. Durable and ideal for interior lining or quilting.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 11s*11s, 34*28 |
| Weight | 235g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Style | 1032HHF |
| Glue powder | LDPE |
| Color | White, black, grey, etc. |
| Packaging | 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |