Elnamoury shirt lining fabric is made of 100% cotton and comes in soft, medium and solid textures to suit various preferences.
Specifications
| Article | 100% cotton |
| Specifications | 19.5s*19.5s, 64*50 |
| Weight | 185g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Handfeel | Hard (2060HF) |
| Glue powder | HDPE |
| Color | White, black, grey, etc. |
| temperature | 160-175℃ |
| pressure | 3.0-3.5 kg/cubic meter |
| Packaging | 100 meters/roll, 2 rolls/bag bag |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |