Woven grosgrain ribbon made from 100% polyester, with parallel edges give this ribbon a real retro feel, great for crafts, sewing or packaging projects
Specifications
| Material | 100% polyester |
| techniques | Plain, saddle stitched edge |
| Wdith | 16mm |
| Weight | 4.3g/m |
| Packaging | 100mm/roll, 100mm/roll, 100mm/roll |
| Color | Color card with 10 colors or as per customer's request |
| Color fastness | >4 degrees |
| Features | Good quality, high fastness, bright colors |
| Minimum order | 20,000yds |
| Certificate | Oeko-Tex 100, ISO9001 |
| Application | Sewing, quilting, hair bows, gift wrapping, party decoration, DIY, wedding decorations, etc. |