Jacquard Oxford, featuring a PE coating, is an excellent choice for luggage, suitcases, handbags, shopping bags, clothing, and shoes.
Specifications
| Article | 50% polyester + 50% cotton |
| Specifications | 150D DTY polyester * 10S cotton |
| Weight | 300g±20g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | P.E |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |