PVC coated Oxford fabric is mainly used for tents, bags, shoe materials, rehabilitation equipment, outdoor sporting goods and baby strollers. PVC coated Oxford cloth is coated with a special process, easy to bend, good softness, high tensile strength, waterproof, mildew, cold, corrosion, aging, ultraviolet radiation, easy to clean, high temperature resistance and other properties.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 1680D/2FDY, 45T |
| Weight | 280g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | ULY coated |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |