Tiger Yarn 1680D PVC backed polyester is perfect for backpacks, bags, luggage, tents, curtains, clothing, furniture covers, home decor and more.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 1680D/2*1680D/2FDY, 45T |
| Weight | 189g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Fish | 0.45mm±0.02mm |
| Technology | PVC materials |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |