PA yarn coated plaid oxford fabric is a versatile, high-performance fabric widely used in luggage, outdoor gear and other applications.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 210D*210D FDY, 1*1, 17*23 |
| Weight | 90g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | Polyamide (PA) coating |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |