Stretch charmeuse satin fabric, made of 90% polyester and 10% spandex, available in bulk. Soft, shiny, and elastic, suitable for dresses, lingerie and fashion outfits. OEM colors are available, supply in bulk.
Specifications
| Composition | 100% polyester 100% spandex |
| Weight | 108gsm |
| Show | 112 " |
| Flexibility | Moderate two-way stretch for comfort and shaping |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |