ULY coated waterproof polyester fabric, suitable for inkjet printing, made of DTY 600D×300D fabric, weight 257gsm, thickness 0.32mm, width 152cm. Specially designed for spray and photographic printing, it has high ink adhesion. Available in bulk directly from the factory.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Yarn count | 600D x 300D DTY |
| Weight | 257 g/m² |
| Type of paint | ULY coating (waterproof coating) |
| Fish | Thickness 0.32 mm |
| Show | cm 152 |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |