Elnamoury provides soft and lustrous 100% polyester satin fabrics for garments and decor. Factory direct wholesale, custom colors, steady supply.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Denier | 75D*300D |
| Weight | 240gsm |
| Show | 57/58" |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |