Wholesale 100% Polyester Satin Fabric (75x150, 150cm) - Shiny, soft and durable, suitable for dresses, lingerie and linings. Custom colors and OEM supply are available.
Specifications
| Composition | 100% polyester |
| Denier | 75D*150D 63*26 |
| Weight | 93gsm (140gsm) |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |