Factory Direct OEM Elnamoury offers 95% polyester, 5% spandex stretch satin fabric for bulk orders - custom production and global export support.
Specifications
| Composition | 95% polyester / 5% spandex |
| Denier | 100D*(100D+40D), 200*98 |
| Weight | 170gsm |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Elnamoury, two birds, crownex, royal flowers |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |