Wholesale stretch polyester satin fabric, known as stretch satin in Cote d'Ivoire, and mickey satin in Togo. Shiny, flexible and durable, suitable for dresses and fashion outfits.
Specifications
| Composition | 100% polyester 100% spandex |
| Denier | 100D * (100D + 40D) |
| Weight | 150gsm |
| Show | 8 cm |
| Color | Color card is available |
| Brand | Crowntex |
| Packaging | 25m/roll |
| MOQ | 5000m/color |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |