Discover durable, flexible, waterproof Elnamoury Oxford fabric made from 100% polyester - perfect for jackets, coats and outdoor gear.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Specifications | 42*18, 150D*2*150D*2 |
| Weight | 200g/m2 |
| Show | 8 cm |
| Technology | TPU coated |
| Color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 1200m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |