Tiger yarn polyester woven inner lining with PA+PES fusible adhesive, 45gsm medium weight backing for hats and sun hats, black.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| Show | 122cm, 150cm. |
| Weight | 17g, 21g, 30g, 46g, 52g and 55g. |
| Yarn count | 15D*15D, 20D*20D, 30D*30D, 50D*50D, 50D*75D, 75D*75D. |
| Glue powder | PA (PES and PA + PES also available) |
| Color | Black, white or other colors |
| Packaging | 50m/roll, 100m/roll, as per customer's need |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |