Exporter of large quantities of jacquard fabric made from nylon and spandex for sewing lingerie. Al-Namuri Threads Company offers custom sizes, colors and packaging. Request FOB/CIF quotes online today!
Specifications
| Show | 36mm |
| Weight | 24.3g/m |
| Material | Spandex + Nylon |
| techniques | Woven, jacquard |
| Minimum order | 20,000yds |
| Features | High quality elasticity; High density |
| Certificate | ISO9001 |
| Packaging | 100mm/roll, 100mm/spool |
| Capacity | 1000ft containers per month |
| Application | Underwear, pants, clothes, fashion, crafts, underwears, belt, etc |