Wholesale PU Leather Fabric Widely Used Superior Quality Abrasion Resistant Gentle Retro Microfiber Tiger Yarn PU Leather For Shoe Making.
Specifications
| Material | PU leather 90% polyester 10% PU |
| Color | Black |
| Technology | Cellophane layer |
| Application | Mostly used in slippers, people wear them at funeral |
| Thickening | 0.6mm to 1.2mm |
| Package size | 50m/roll |
| Minimum order | 1000m |
| Distinctive | Shiny and pure black |
| Features | Good performance in physics Eco-friendly and eco-friendly Various after treatment:Waterproof, anti-mildew High resistance to scratch and surface abrasion PU leather has hydrolysis resistance, not easy to peel off |