Oxford fabrics are great for making bags such as school bags, promotional bags, laundry bags, backpacks, laptop bags, strollers, bedsheets, pillows, sleeping bags, clothing covers, furniture, home decor, etc.
Specifications
| Article | 100% polyester |
| fish | 0.52mm |
| the weight | 410g/m2 |
| an offer | 8 cm |
| technology | PVC materials |
| the color | Color card is available |
| Packaging | 50m/roll |
| MOQ | MOQ: 5000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for areas with high market share: West Africa: $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |