High quality tiger yarn fabric, 1150g/m², 0.9mm thick, PVC coated, available in bulk. Super density (30x30mm) suitable for swimming pools and inflatable boats. B2B factory direct pricing for heavy duty parts.
Specifications
| Basic fabric | High tenacity 1000D*1000D polyester |
| Network density | 30*30 / inch (ultra high density fabric) |
| Weight | 1150 GSM |
| Show | 1.5m - 3.0m |
| Thickening | 0.9mm |
| Surface finish | Brilliant |
| Packaging | 50m/roll |
| Minimum order | 1800m |