Elnamoury Fusion Collar Interface is used in shirt collars and cuffs, providing the essential rigidity and durability to maintain their shape and structure.
Specifications
| Article | 100% cotton |
| Specifications | 21s*21s 60*56 |
| Weight | 170g/m2 |
| Show | 36", 44" |
| Handfeel | Hard (8505HF) |
| Glue powder | HDPE |
| Color | White, black, grey, etc. |
| temperature | 160-175℃ |
| pressure | 3.0-3.5 kg/cubic meter |
| Packaging | 100m/roll |
| MOQ | MOQ: 3000m/color MOA: $3000 (No limitation on product types) Note for regions with high market share: West Africa (except Ghana): $5000 |
| Certificates | OEKO-TEX® certified |